Пергата е един от най-ценните и същевременно най-малко познати пчелни продукти. Основната причина за това е изключително трудоемкото ѝ добиване.
Пергата е храна на пчелите почти през целия им жизнен цикъл, така както е хляба за хората. Така както ние събираме пшеница и от нея правим хляб, така и пчелите събират прашец, за да приготвят своя хляб. На практика представлява пчелен прашец, консервиран от пчелите с мед и складиран в килийките на пчелната пита в анаеробни условия. Вследствие на специални ензими, дрожди и бактерии се натрупва млечна киселина и пчелният прашец на практика ферментира – протича млечно-кисела ферментация. По време на този процес обвивките на зрънцата малко по малко се разрушават, а така съдържащите се ценни вещества в тях стават по-достъпни и затова се счита, че има многократно по-силно въздействие, и се усвоява по- лесно от обикновения прашец.
Има приятен сладникаво-кисел вкус. Подходяща е за деца и възрастни. Тя е по-слаб алерген в сравнение с прашеца, поради факта, че прашецът в нея вече е претърпял структурни промени и е частично разграден от ензимите на меда и от млечно-киселата ферментация. Точно тази ферментация придава и силни биотични свойства. (Млечно- киселите бактерии са основата на пробиотиците. Образуваната млечна киселина, заедно с бактериоцините и други биологично активни вещества спират развитието на вредните микроби, детоксикират организма, стимулират имунната система. ) Пергата съдържа повече моновъглехидрати и млечна киселина, отколкото мазнини и протеини.
Състав:
Съставът на пергата е много интересен. Тя съдържа аминокиселини, витамини и ензими, които имат антимикробни свойства и висока биологична стойност. За разлика от прашеца тя е стерилна, така че се абсорбира по-добре от ларвите на пчелите. Нейната хранителна стойност е 3 пъти по-висока от прашеца и 9 пъти по-висока, отколкото на всеки друг заместител на прашеца.
В пергата се съдържат много повече витамини, отколкото в цветния прашец. В 100гр се съдържат: витамин C 140-205 мг, В1 - 0,4-1,5 мг, В2 - 0,54-1,9 мг, B6 - 0,5-0,9 мг, Р - 60 мг, А - 50, Е - 170 мг, D - 0.2-0.6 мг. Минералните соли в перга са от 4 до 7 мг, органичната киселина - 1,5 мг, ензимите и хормоните са в много малки количества. Енергийната стойност е 1637kJ/388kcal
За какво помага пергата
- Подобрява продуктивната функция.
- Ускорява растежа. Често се използва от атлетите за увеличаване на телесното тегло.
- Забавя растежа на туморите.
- Намалява токсичността. Приема се при много видове отравяния, особено едновременно с прополис.
- Въздейства на кръвоносната системата.
- Подобрява кръвоснабдяването на органите и системите.
- Нормализира и увеличава ефекта на хранителни вещества и тяхното усвояване.
- Ускорява заздравяването на рани.
- Подпомага бързото и правилно зарастване на костите при фрактури.
- Нормализира чревната микрофлора.
- Регистрирани са случаи на по-бързо възстановяване след инсулт и инфаркт.
Начин на употреба
Препоръчителните дневни дози за възрастен човек са от 5 до 30 грама, които се приемат в няколко приема през деня, за препоръчване – на гладно. Това означава поне 30 мин. преди храна или поне два часа след храна. Така се избягва разрушаващото действие на стомашно-чревните сокове, които се отделят интензивно при хранене. Желателно е да се провеждат 10 дневни курсове по 5-10 гр. дневно в три последователни месеца през зимно-пролетния и есенно-зимния сезони.
Предупреждение
При наличие на съмнение за алергична реакция към цветен/пчелен прашец приемът следва да се провежда с повишено внимание, под лекарски контрол или да се ограничи. Предвид това, че пергата се извлича от пчелните килийки, формата на гранулките е шестоъгълна и с размер на пчелна килийка. Цветът на гранулите на зрялата перга е кафеникав, тъмен и наподобява цвета на прополиса.