Казват, че почивката в пчелна стая има положителен ефект върху човешкото тяло. Попадайки в биополето на пчелното семейство, човек се отпуска и след сеанса усеща релаксация, спокойствие и прилив на енергия. Това е мигновеният ефект, за който споделят хората, които вече са опитвали тази терапия. Освен него обаче, спокойно може се каже, че пчелната стая, има и лечебен ефект.
В литературата има много доказателства, че престоя на човек в непосредствена близост до пчелния кошер има благоприятен ефект върху човешкото здраве, но биологичните ефекти от такъв престой са подробно изследвани в Русия през юни 2008 г.
Запорожският държавен медицински университет провежда независими изследвания в пчелин в село Малая Токмачка, с тема „Изследване на влиянието на факторите на апитерапията върху сърдечно-съдовата и дихателната системи и показателите на човешката неврохормонална регулация“ , по договор NL-11 ІІДР 08 от 21.04.08. Целта на това проучване била да се определят показателите на основните системи на тялото на човек, който е в близък контакт с пчелните семейства.
За изследването, председателят на регионалното дружество на пчеларите подготвя специални кошери-легла с инхалационни отвори, върху които са поставяни изследваните пациенти. С помощта на съвременни компютърни диагностични системи са изследвани показателите за функционалната активност на сърдечно-съдовата система (реография на гръдния кош и ЕКГ). А също и показатели за кардиоинтервалометрия, обработени в съответствие със стандартите на Европейското кардиологично общество и Северноамериканското общество- сърдечна стимулация и електрофизиология, показваща състоянието на нервната и хормонално-хуморалната регулация на тялото - системата, най-чувствителна към действието на външни и вътрешни фактори на околната среда и отразяваща качеството на човешкото здраве.
След записване на изследваните параметри, пациентът е поставен на легло-кошер за 30 минути, след което е извършен повторен запис. Изследвани са 30 пациенти, които получават ежедневни апитерапевтични сеанси в продължение на 5-10 дни.
Извършена е сравнителна оценка на изследваните параметри преди и след сeанс на апитерапия, както и в динамиката на ежедневните изследвания.
Резултатите от изследването показват положителен ефект от сеансите върху показателите на сърдечно-съдовата система и неврохормоналната регулация на тялото на пациента.
В сърдечно-съдовата система положителните промени се проявяват под формата на намаляване на сърдечната честота, увеличаване на ударния обем на сърцето и мощността на сърдечния мускул, намаляване на периферното съдово съпротивление и намаляване на кръвното налягане. Описаните промени в показателите на сърдечно-съдовата система показват подобрение в качеството на работа на една от основните системи за поддържане на живота.
В системата на неврохормоналната регулация, под въздействието на сеансите, силата на тази система се увеличава, балансът на симпатиковата и парасимпатиковата нервна система се подобрява и готовността за стрес на тялото намалява. Такива промени характеризират подобряване на качеството на човешкото здраве.
В дихателната система е открит бронходилататорен ефект с подобряване на параметрите на форсираното дишане.
Сред механизмите на положителния ефект на апитерапевтичните сеанси, базирани на близкия контакт на пациента с пчелните семейства, са: микровибрационен масаж, излъчван от пчелния кошер, отрицателно заредени йони, образувани в резултат на полета на пчелите и протичането на електрически заряди от космите по тялото на насекомото, вдишването на смес от мед, прополис, цветен нектар, излъчващ се от кошера и евентуално взаимодействието на биополетата на пчелните семейства и хората.
Заключение:
Извършените проучвания показват положителния ефект на апитерапевтичните сесии върху основните системи на човешкия организъм. Апитерапевтичният метод, основан на близък контакт между пациента и пчелните семейства, може да се използва като физиотерапевтична процедура за профилактика и лечение на заболявания на сърдечно-съдовата, дихателната и автономната нервна система.
В изследването участват:
Жулинский В.А. — доцент катедра патофизиология в ЗГМУ, кандидат на мед. науки;
Усенко С.И.- председател на регионалното дружество на пчеларите;
Иваненко Т.В. - студент 6-ти курс медицина в ЗГМУ;
Мирошипков В.В. - студент 5-ти курс медицина в ЗГМУ.
Заместник ректор по научната работа в ЗГМУ, доктор на медицинските науки, професор В.А.Туманский
Доцент катедра патофизиология в ЗГМУ, кандидат на медицинските науки, доцент В.Л.Жулинський
20 юни 2008