Името на прополиса произлиза от старогръцкото ПРО (което значи пред) и ПОЛИС (което значи град /предградие). Пчелите го използват, за да стесняват с него прелките през зимата и да замазват стените, като по този начин уплътняват дупките на жилището си. Ароматът, който той издава дезинфекцира въздуха в кошера и предпазва кошера от бактерии и гъбички.
Какво е действието на прополиса?
Прополисът намира приложение при терапията на респираторни заболявания, плексит, радикулит, ишиас, неврит и невралгия, кожни заболявания. Ефективен е при борбата с колит, диспепсия, гастрит, стоматит, афти, язви и други. В гинекологията се използва при ерозия на маточната шийка и трихомониаза.
Прополисът няма силата на синтетичните антибиотици, но за разлика от тях не притежава токсично действие и бактериите не привикват към него. Затова е подходящ най-вече за профилактика и засилване на имунната система, както за възрастни, така и за малки деца.Прополисът съдържа голямо количество летливи етерични масла, които имат силни антимикробни свойства. Антимикробното действие на прополиса е много добре проучено по отношение на голям брой бактерии - стафилококи, салмонела, стрептококи, хемофилус и други. Той има силна противогъбична активност, особено срещу кандида албиканс, микроспориум, епидермоитум (Epidermophytom), ахорион (Ahorion). Освен това, прополисът е един от малкото естествени продукти, които притежават противовирусна активност.
Флавоноидите в прополиса са едни от най-лечебните му вещества, които се препоръчват за лечение на над 40 заболявания. Прополисът притежава и добро съдоразширяващо действие и диуретичен ефект. В допълнение, той благоприятства функцията на жлезите с вътрешна секреция, като щитовидната жлеза, надбъбречните жлези и панкреаса. Прополисът се използва и за външно приложение при лечение на гнойни процеси, травматични рани, екземи и изгаряне.
Как може да се приема прополис?
- чрез инхалация
Прополисът съдържа голямо количество летливи етерични масла, които имат силни антимикробни свойства. Той се топи при 80-105° С, но поради многокомпонентността си няма рязка точка на топене. Словенската фирма Медикоел е разработила устройство, чрез което да се създадат най- подходящите условия за изпарение на полезните вещества от прополиса. С помощта на този апарат, може да се правят инхалации с порполис през цялата година.
- чрез прием на клеева тинктура
Клеевата тинктура е алкохолен екстракт на прополис. Събраният прополис от пчелния кошер се почиства добре и се освобождава от примесите на дърво, бои, восък и други замърсители. Разтваря се в 70% етилов алкохол, за да може получената тинктура да се използва вътрешно и външно. Ако тинктурата е предназначена само за външна употреба може да се използва спирт. Разклаща се и се съхранява в топло и тъмно помещение. Може да се приема като няколко капки от тинктурата бъдат разтворени във вода или сок.
- чрез прием или накапване с воден разтвор
Много от съставките на прополиса се разтварят във вода. Водният разтвор се получава по следния начин: 200 мл. вода се загряват на водна баня. Когато водата заври в нея се поставя 100 грама стрит на ситно прополис. Нагряването става на 80° за 2 - 3 часа, след, което се снема от огъня. Сместа се разбърква добре и се прецежда през марля. Остатъка в марлята се претегля и се изважда от 100-те грама. Разликата между остатъка и 100-те грама са разтворените съставки на прополиса. Съхранява се на хладно. Приема се три пъти дневно. Най-добре е да се държи в хладилник. По сведение на учените, в много случаи, водният разтвор е по-полезен от спиртния екстракт. Вътрешно се употребява три пъти дневно по една супена лъжица.
- чрез намазване с прополисова мас
Взема се 200 гр. свинска мас. Нагрява се докато се размекне. В нея се поставя 100 гр. стрит на ситно прополис. Разбърква се силно докато се получи хомогенна маса. Лекарството е готово. Да се съхранява в хладилник. Лечебното действие е дълготрайно.
Какво представлява прополисът?
Това са растителни смоли, които пчелите превръщат във високо ефективно оръжие срещу патогенни бактерии, вируси и гъбички. Целта им е да защитят кошера от болестотворни микроорганизми. С прополис те облицоват клетките на „родилното отделение”, където се излюпва поколението и дезинфекцират входа и най-използваните части на кошера.
Пчелите събират специфична смола от пъпките на някои растения и я пренасят, като я натъпкват в „джобчетата” на крачетата си. След това я разтоварват в кошера и там започва последваща обработка. Попадайки в храносмилателния тракт на пчелите, тази смес се обогатява с ензими и претърпява млечнокисела ферментация. По същество тя е катранено вещество, с ярък цвят вариращ от тъмножълт до кафяво-зелен, като потъмнява при дългосрочно съхранение. При температура над 30° С е мека лепкава маса, а под 15° С — крехък и твърд материал. Едно средно голямо пчелно семейство може да произвежда около 100 до 400 грама прополис на година. Ароматът на прополиса е смесица от мед, восък и растителни аромати.
Прополисът, известен още като пчелен клей, има сложен състав, като все още някои от съставките му не са достатъчно проучени. Състои се от восък, смоли, полени, етерични масла, механични примеси и танини, флавоноиди, гликозиди, органични киселини, алдехиди, терпени, естери, алкохоли, аминокиселини, въглеводороди, свободни мастни киселини, микроелементи и витамини (А, С, Д, В1, Б2, В6). Прополисът е изключително полезен пчелен продукт, използван широко в медицината и козметиката. Историята му датира от 350 г. пр.н.е, по времето на Аристотел. Гърците са използвали прополис за абсцеси, асирийците са го прилагали в лечението на рани и тумори, а египтяните са го използвали за мумифициране.
Прополисът убива и премахва чуждите клетки в организма, като запазва полезната микрофлора. Когато използваме прополис, чревната микрофлора не се уврежда и не се получава дисбактериоза, както това става при синтетичните антибиотици. Важно е, че микроорганизмите не развиват резистентност към него. Това е така, защото пчелите извличат веществото за направата на прополис от различни растения, които имат индивидуални характеристики. Всяко растение има своите защитни механизми и ароматни вещества, които са пагубни за различни микроорганизми.
Внимание! Хората, които имат алергия към полени не трябва да използват прополис, без консултация с лекар, тъй като това може да доведе до сериозни последици и усложнения.